události
HomeRady a NávodyVčelí úly na střeše hotelu

Včelí úly na střeše hotelu

- Reklama -aktualita

4
I Bratislava se již může pochlubit prvním včelím hotely. NH Bratislava Gate One má na hotelové střeše osm včelích úlů. Záměrem této aktivity je přispět k ekologickému chovu a ochraně včel.

bs, Pravda 24.08.2018 00:00, aktualizováno: 06:00 Ule na Gate One Foto: hotel GATE ONE
Včelí úly na střeše bratislavského hotelu.
Chov včel se dnes stále více a více posouvá z údolí, hor či slovenská vesnic do měst. I města mohou být přirozeným prostředím pro včelí rodiny, zejména pokud mají dostatek zelených ploch a vytvořeny vhodné podmínky. Jeden z akcionářů hotelu Rastislav Pavlišin začal psát svůj příběh se včelami jako hobby včelař na bratislavské Kolibě.

Včelaření z Koliby do města

„Když moje včely vyprodukovaly více než 70 kg kvalitního medu, který získal certifikát kvality, rozhodl jsem se posunout své včelaření z Koliby dále do města, přímo na střechu hotelu. Jsem přesvědčen, že zde umíme vytvořit včelám co nejpřirozenější prostředí na život, „říká. Včely mají rádius letu okolo 5 km od hotelu, kde by měli najít dostatek zelených ploch na sběr pylu a produkci zdravého a kvalitního medu. Rozšiřování ploch ve městě s potenciálem měďný a pylové snášky je zároveň dlouhodobý záměr tohoto projektu.

Aktuálně našlo svůj domov na střeše hotelu osm včelích rodin. Záměrem chovatele je rozšířit chov až na celkově 20 rodin a zároveň inspirovat ostatní hotelové sítě, firmy a instituce působící ve městě, aby se přidali k této iniciativě a rozšířily řady chovatelů včel na městských střechách.

S péčí o včely bude nápomocná rodina Ružičkových z Velkých Leváre na Záhorí, která se včelařství věnuje již několik let. „Náš chov směřujeme k biovčeláreniu. Už druhý rok používáme termokomoru a postupně opouštíme tvrdou chemii při léčení včel. Rádi pomůžeme svými radami a zkušenostmi i jiným subjektům při vybudování ukázkové střešní Včelnice is potřebným zázemím, „říká chovatel včel Svetozár Růžička.

Včelař chystá včelí úly na střeše … Foto: hotel GATE ONE
Včelař chystá včelí úly na střeše bratislavského hotelu.
Včelnice jako místo léčení teplem

Včelnice na střeše hotelu bude zároveň referenčním místem pro používání a další získávání zkušeností z terapie včel prostřednictvím tzv. termické metody. Jde o léčení včelího plodu teplem, které zásadně rozšiřuje možnosti boje proti parazitární nemoci včel vyvolané kleštičkám – avšak bez chemických přípravků.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Redakce doporučuje
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel