události
HomeZdravíVysoký tlak si nevybírá: Nerozhoduje ani věk, ani pohlaví

Vysoký tlak si nevybírá: Nerozhoduje ani věk, ani pohlaví

- Reklama -aktualita

2
Není ji vidět ani cítit, přesto nás může připravit o zdraví. Hypertenze neboli nemoc vysokého krevního tlaku jako důsledku zužování nebo tuhnutí cév.

Dorota Hudecová, Pravda 22.06.2021 06:00 tlak, vysoký tlak, měření tlaku, doktor, … Foto: Shutterstock
Ideální krevní tlak je 120/80 mm Hg. Pokud hodnota krevního tlaku dlouhodobě překračuje hodnotu 140/90 mm Hg, tento stav se nazývá hypertenze.
Vysoký tlak patří k nejčastějším chorobám srdce a cévního systému a spolu s kouřením, cukrovkou, vysokou hladinou tuků v krvi a obezitou je jedním z nejzávažnějších rizikových faktorů cévních mozkových příhod, ischemické choroby srdeční a dalších projevů aterosklerózy.

„Počet léčených hypertoniků na Slovensku je vrcholem ledovce. Předpokládá se, že zhruba polovina hypertoniků se nejen neléčí, ale o svém onemocnění ani neví. Důležité je pravidelně absolvovat preventivní prohlídky a v domácím prostředí si v klidu občas změřit tlak spolehlivým tlakoměrem a vyhnout se tak komplikacím onemocnění. To zvládne opravdu každý. Pokud zjistíte jeho vyšší hodnoty, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře. Postará se o vše potřebné, „řekla Monika Paluskova, prezidentka Společnosti všeobecných lékařů Slovenska.

zdravá strava, fastfood, pizza, hranolky, ovoce, zelenina
ČTĚTE VÍCE
Co nepatří do jídelníčku hypertoniků
Arteriální hypertenze je vážné civilizační onemocnění, které se projevuje krevním tlakem nad 140/90 mm Hg naměřeným opakovaně při dvou různých vyšetřeních. Vysoký tlak nebolí a jeho příznaky jsou nenápadné. Obtíže přicházejí až po letech, kdy nastává poškození orgánů, a mohou mít fatální důsledky. Cévní mozková příhoda nebo infarkt je někdy prvním a v nejhorších případech i posledním projevem neléčeného vysokého krevního tlaku.

Proč je sledování tlaku krve tak důležité? Při hypertenzi působí vysoký tlak na vnitřní stranu tepny, čímž může dojít k narušení nebo poškození tepen a zde již hrozí rozvoj tzv. aterosklerózy neboli kornatění tepen. V tom nejhorším případě pak dochází k prasknutí tepny, krvácení – cévní mozkové příhodě až k srdečnímu infarktu. Vysoký krevní tlak negativně ovlivňuje zejména na srdce, mozek, cévy, ledviny a také oči a hypertonici mají také 2,5krát vyšší riziko, že je postihne cukrovka.

Zjistit relevantní hodnoty svého tlaku krve není jednoduché, nestačí jedno měření u lékaře. Mnozí pacienti například během prohlídky u lékaře mají hodnoty tlaku krve v pořádku a při opakovaném měření doma se výrazně liší. Proto je třeba zpozornět a začít si pravidelně měřit tlak krve i doma – toto platí jako pravidlo prevence, ale zároveň i při jakémkoliv malém podezření, že by pacient mohl trpět onemocněním vysokého tlaku.

A jaký je tedy ideální krevní tlak? Ideální krevní tlak je 120/80 mm Hg. Pokud hodnota krevního tlaku dlouhodobě překračuje hodnotu 140/90 mm Hg, tento stav se nazývá hypertenze.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Redakce doporučuje
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel