události
HomeZdravíZakryjte si oko, může vám to zachránit zrak

Zakryjte si oko, může vám to zachránit zrak

- Reklama -aktualita

Přinášíme návod, jak se můžete rychle a jednoduše otestovat i sami. Pozor však, jsou i situace, kdy byste návštěvu očního lékaře určitě neměli odkládat!

dh, Pravda 05.10.2021 06:00 doktor, zrak, preventivní prohlídka, … Foto: Shutterstock
Mnoho lidí v odkládá kontrolní vyšetření u specialistů, stejně to platí iv případě oftalmologických ambulancí. Proto je mnohem více než kdy jindy důležité, aby si pacienti kontrolovali zrak i doma.
Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) se týká zejména seniorů a ve vyspělých zemích patří k nejčastějším příčinám ztráty zraku. Existuje však způsob, jak se každý, sám a bez pomoci lékaře, dokáže otestovat a zjistit, zda by měl navštívit očního lékaře, protože může jít o začínající nevratné onemocnění vedoucí k slepotě.

VPMD se vyvíjí postupně a problémem je, že si ho často ani sám pacient nevšimne. Když na sebe upozorní jasnými příznaky, vypadáváním písmenek či zdeformovaným obrazem, nemoc už postoupila a je obtížnější ji léčit.

Onemocnění, které zasahuje makulu, tedy centrální část sítnice oka – místo nejostřejšího vidění – postihuje lidi nad 50 let a jeho výskyt stoupá s věkem. Ve věku 65 let a více ho diagnostikují jednomu člověku z deseti. Po 75. narozeninách jím trpí přibližně každý čtvrtý člověk.

V následujícím videu vás oční lékařka MUDr. Oľga Krausová z OK Oftal v bratislavské Rači seznámí s tím, co všechno obnáší komplexní oční vyšetření. Proč trvá toto vyšetření až hodinu?
Příčiny vzniku onemocnění nejsou známy, známe jen jeho rizikové faktory. Je jím kouření, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, nadváha, nedostatek pohybu, vystavení očí slunečnímu záření, světlé duhovky, výskyt onemocnění v rodině. Několik z těchto rizikových faktorů se spojují is častými civilizačními chorobami, proto lékaři doporučují především zdravou životosprávu. Abychom ztrátě zraku zabránili, důležité je i včasný zachycení onemocnění.

„Zejména suchá forma věkem podmíněné makulární degenerace bývá bez příznaků. Funkci nemocného oka často přebírá druhé oko. Stává se, že někteří pacienti odhalí problém úplnou náhodou. Přijdou na vyšetření, myslí si, že jen potřebují silnější brýle a diagnostikuji jim věkem podmíněnou degeneraci makuly. Onemocnění se může rychle zhoršovat a pokud postižení zraku zjistíme pozdě, v pokročilém stádiu vlhké formy se může stát, že pacientovi už nedokážeme pomoci a o zrak definitivně přijde, „upozorňuje na riziko oční lékař Pavel Kusenda.

Mnoho lidí v odkládá kontrolní vyšetření u specialistů, stejně to platí iv případě oftalmologických ambulancí. Proto je mnohem více než kdy jindy důležité, aby si pacienti kontrolovali zrak i doma. Test zraku pomocí Amslerovy mřížky je rychlý, jednoduchý a pomůže dentifikovať problém i bez lékaře.

oftalmolog, doktorka, pacientka, zrak, vyšetření
ČTĚTE VÍCE
Za zhoršení zraku může i náš životní styl
Jak si můžete zkontrolovat zrak pomocí Amslerovy mřížky?

Stačí si zakrýt jedno oko a druhým se soustředit na černý bod ve středu Amslerovy mřížky. Pokud vidíte obraz stejně, váš zrak je momentálně v pořádku a stačí, když se otestujete o další týden. Pokud byste ho však viděli zdeformované například vlnité nebo zamlžené čáry, vynechán obraz, navštivte očního lékaře. Důležité je, abyste si oči kontrolovali pravidelně a každé otestovali samostatně. Výhodou, ale i nevýhodou našeho zraku v tomto případě je, že oči se vzájemně doplňují a mnohdy si neuvědomíme, že dobře vidíme jen jedním okem a onemocnění nemusíme odhalit.

„Když věkem podmíněná makulární degenerace postupuje, pacientovi se při čtení začnou prohýbat řádky, má problém s čtením, vypadávají mu písmena, nerozeznává obličeje. Vidí tmavou skvrnu nebo deformované objekty. Tím, že se mu postupně snižuje ostrost vidění, výrazně se mu snižuje i kvalita života, „dodal doktor Kusenda.

Popis k obrázku v případě jeho špatné čitelnosti: Jestliže při čtení používáte brýle, nasaďte si je. Zakryjte si jedno oko a druhým se soustřeďte na černý bod ve středu mřížky. Sledujte pouze bod ve středu, oko udržujte zaostřené. Takovým způsobem zkontrolujte každé oko zvlášť. Pokud uvidíte linky zdeformované, rychle svého lékaře.

Člověk se zdravým zrakem vidí mřížku takto.

Člověk s vlhkou formou makulární degenerace vidí obraz zdeformovaný.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Redakce doporučuje
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel